Metoda PDR – skuteczne usuwanie wgnieceń

Metoda PDR to skrót od nazwy w języku angielskim, czyli Paintless Dent Repair. Jej zaletą jest to, iż umożliwia naprawę wgnieceń w karoserii samochodowej bez konieczności ich ponownego malowania. Oczywiście ta metoda nie zawsze może być zastosowana, wiele zależy przede wszystkim od głębokości wgnieceń, ich rodzaju i podobnych czynników. Jednakże w opinii wielu właścicieli samochodów jest niezwykle dobrą alternatywą dla innych sposobów naprawy takich uszkodzeń.

Kiedy wgniecenie można usuwać metodą PDR?

Metoda PDR jest odpowiednia do usuwania uszkodzeń w sytuacji, gdy nie nastąpiło tak zwane przerwanie powłoki lakierniczej. W praktyce oznacza to, iż nie powinno być jakichkolwiek odprysków czy zarysowań powstałych razem z wgnieceniem. Wówczas próba jego naprawiania z pewnością je tylko powiększy, tym samym wywołując konieczność lakierowania po usunięciu wgniecenia.

Metoda PDR – jaki sposób wybrać?

Nieco inną kwestią jest także to, który sposób usuwania wgnieceń metodą PDR wybrać jako najbardziej skuteczny. Pierwszą z metod, która stosowana jest do usuwania głębszych wgnieceń jest tak zwane masowanie blachy. W takiej sytuacji zazwyczaj konieczne jest zdemontowanie wgniecionego elementu. Przy pomocy specjalnie wykonanych narzędzi ze stali dokonuje się swoistego „masażu” wgniecionego elementu od wewnątrz. Oczywiście niezbędna jest do tego precyzja i delikatność, aby podczas wykonywania takich zabiegów nie spowodować większych uszkodzeń wgniecionego elementu.

metoda PDR

Druga metoda nazywana metodą na klej stosowana jest zazwyczaj wówczas, gdy nie jest możliwe zdemontowanie elementu lub też koszt związany z takim zabiegiem byłby znacznie wygórowany. W tej metodzie wgniecenia wyciągane są od zewnątrz, przy zastosowaniu odpowiednich narzędzi jak również kleju. W każdej sytuacji wybór odpowiedniej metody do zastosowania uzależniony jest od oceny osoby, która będzie naprawy dokonywała. Wpływ na to ma na przykład głębokość wgniecenia, jego umiejscowienie jak również koszty z tym związane i czas potrzebny do wykonania naprawy każdą z metod.

Metoda PDR – zalety stosowania

Usuwanie wgnieceń metodą PDR w opinii przede wszystkim właścicieli samochodów ma wiele zalet. Przede wszystkim nie ma konieczności ponownego lakierowania auta, tym samym więc czas naprawy jak również koszty znacznie się zmniejszają. Ponadto często jest problem z dobraniem idealnego odcienia lakieru, co sprawia że naprawiana część odróżnia się od całości. W przypadku sprzedaży samochodu coraz częściej klienci dzisiaj sprawdzają grubość powłoki lakierniczej korzystając z odpowiednich mierników. Stosowanie metody PDR sprawia, że warstwa pozostaje niezmienna, tym samym więc potwierdza w przypadku chęci sprzedaży bezwypadkowy stan samochodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *