przyczepa

Różnice między przyczepą a naczepą

Na rynku motoryzacyjnym nie brakuje różnorodnych pojazdów służących do przewozu różnorodnych produktów. Do tego celu służą duże pojazdy dostawcze. Które wyposażone są w odpowiednie przyczepy oraz naczepy samochodowe.

Obecnie na rynku motoryzacyjnym nie brakuje profesjonalnych firm zajmujących się transportem. Wysoko rozwinięte usługi w tym zakresie sprawiają, że po naszych drogach każdego dnia porusza się niezliczona ilość samochodów transportujących różnorodne towary na znaczną odległość. Do tego celu służą nowoczesne naczepy oraz przyczepy samochodowe. Istnieje pomiędzy nimi zasadnicza różnica. Więc warto wiedzieć czym różnią się od siebie te dwa elementy transportowe.

Najważniejszym dokumentem decydującym o dopuszczeniu danego typu pojazdu do ruchu drogowego jest Kodeks Ruchu Drogowego. Który w precyzyjny sposób definiuje czym i jaka jest różnica między przyczepą a naczepą. Czy przyczepa jest rodzajem naczepy, czy może na odwrót? – takie pytanie bardzo często zadaje sobie wiele osób.

Co to jest przyczepa?

W rozumieniu obowiązującego obecnie Kodeksu Ruchu drogowego przyczepa to pojazd, który nie posiada własnego silnika, a który ciągnięty jest przez inny pojazd, który może być samochodem osobowym, samochodem ciężarowym lub ciągnikiem siodłowym. W kodeksie drogowym jest także mowa o naczepie, gdzie okazuje się, że jest ona swego rodzajem przyczepy.

Na rynku motoryzacyjnym istnieją różne typy przyczep. Więc wśród wielu z nich można wymienić przyczepy skrzyniowe, kontenerowe czy specjalistyczne.

Co to jest naczepa?

Zgodnie z rozumieniem kodeksu drogowego naczepa to pojazd kołowy bez własnego napędu. Który to częściowo spoczywa na innym pojeździe. W głównej mierze naczepą nazywana jest część pojazdu członowego, spoczywająca zazwyczaj na ciągniku siodłowym.

Nasz kraj jest jednym z wiodących producentów naczep w całej Europie. Są one produkowane przez znane na całym świecie spółki takie jak: Wielton, Bodex, Zasław, Janmil, Primbox Zremb Wrocław oraz Feber.

Jakie są zasadnicze różnice pomiędzy przyczepą a naczepą?

Istotne różnice między naczepą i przyczepą można zauważyć na przykładzie samego pojazdu ciągnącego. Otóż ciągnik siodłowy, jak sama nazwa wskazuje, przystosowany jest do ciągnięcia naczep ze względu na obecność siodła. Jest to element wchodzący pod krawędź naczepy, który przejmuje znaczną część ciężaru tego pojazdu.

Naczepy w znaczący sposób różnią się od przyczep również sposobem mocowania do samochodu ciężarowego. Otóż podpięcie przyczepy jest w praktyce dużo łatwiejsze i znacznie szybsze. gdyż ogranicza się ono tylko do trafienia dyszlem do odpowiedniego otworu. Natomiast w przypadku naczepy przypinanie trwa o wiele dłużej ze względu na konieczność dostosowania odpowiednich poziomów obu elementów.

W czasie podpięcia naczepy trzeba znacznie obniżyć tylne zawieszenie. Podjechać siodłem pod naczepę. Podpiąć przewody łączące instalację elektryczną. Układ pneumatyczny oraz hamulcowy. A następnie podnieść całe zawieszenie ciągnika. Na koniec schować nóżki naczepy.
Niezwykle istotne jest to, aby za każdym razem podpinania nogi naczepy były całkowicie schowane. Gdyż za to niedopatrzenie w wielu krajach Europy możemy dostać mandat karny.

Informacje na temat podstawowych różnic pomiędzy przyczepą a naczepą są więc bardzo istotne. I warto, aby zaznajomił się z nimi każdy kierowca zajmujący się transportem drogowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *