Hamowanie zimą

Hamowanie zimą – wszystko co musisz wiedzieć

Zaśnieżona lub oblodzona droga to czasami prawdziwe zagrożenie dla kierowców. Wielu nie radzi sobie w takich warunkach i zostaje w domu. Nie zawsze takie rozwiązanie jest możliwe – warto więc wiedzieć jak powinno wyglądać hamowanie zimą w utrudnionych warunkach i w jaki sposób odpowiednio przygotować układ hamulcowy.

Najważniejsza zasada to dostosowanie prędkości do panujących warunków na jezdni. Pamiętaj, że z pozoru czarna jezdnia może być pułapką. Popularnym zjawiskiem jest „czarny lód” – to delikatna lodowa powłoka na szosie, której kierowca nie jest w stanie zobaczyć na pierwszy rzut oka. Jeżeli wiesz, że droga nie była używana (jesteś jednym z pierwszych kierowców) a dookoła brakuje piaskarek, lepiej unikać dynamicznej jazdy.

Technika hamowania ma duże znaczenie

Podczas poruszania się w zimowych warunkach zdecydowanie powinno zrezygnować z nagłych zmian prędkości. Szybkie dodanie gazu może spowodować utratę przyczepności i w konsekwencji kontroli nad pojazdem. Podobnie może się stać jeżeli zbyt mocno i dynamicznie wciśniesz hamulec. Co jest najlepszym wyjściem?

Po pierwsze: hamuj silnikiem. Redukuj biegi i naturalnie (bez używania układu hamulcowego) wytracaj prędkość przez odcięcie obrotów. Jeżeli musisz już hamować tradycyjnie to używaj pedałów pulsacyjnie. Delikatnie naciskaj i puszczaj pedał. W ten sposób zmniejszysz prędkość auta i przy okazji nie zablokujesz kół.

Jak przygotować się do jazdy zimą?

Przed ruszeniem w zimową trasę musisz pamiętać o stanie swoich hamulców. To podstawa bezpiecznej podróży. Klocki hamulcowe powinny wytrzymywać jeszcze większe obciążenie niż w przy korzystnych warunkach drogowych. Nie mogą być stare, starte lub, co gorsza, uszkodzone mechanicznie.

Dobre klocki hamulcowe dają dużo większą szansę na wyjście z poślizgu lub wytracenie prędkości w kryzysowej sytuacji. Podobnie jest z tarczami hamulcowymi. Pamiętaj także o kontrolowaniu płynu hamulcowego. Niekiedy traci on swoje właściwości pod wpływem bardzo niskiej temperatury. Jeżeli nie jesteś pewny stanu swojego auta albo wolisz mieć pewność, że twoja motoryzacyjna wiedza przekłada się na stan hamulców – podjedź do najbliższej stacji diagnostycznej i zrób zimowy przegląd. Stosunkowo niewielki koszt pozwoli ci jednocześnie upewnić się, że twój samochód jest w odpowiednim stanie oraz zapobiec znacznie większym wydatkom spowodowanym ewentualną kolizją.

Zachowaj pewność

Czasami największym zagrożeniem na drodze jest niepewne zachowanie uczestników ruchu. Stwarzają oni wtedy zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również innych pojazdów. Z tego powodu podczas jazdy zimą należy zachować pewność. Każdy wykonywany manewr powinien być przemyślany a następnie wykonany bez niepotrzebnego wahania. W ten sposób spokojnie i bezpiecznie dojedziesz do celu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *