Cieszyn

Wyjątkowe zabytki i architektura Cieszyna


Cieszyn jest niewielkim miastem graniczącym z Czechami, liczącym zaledwie 40 tys. mieszkańców. Czy można sobie wyobrazić lepsze miejsce na wypoczynek? Dlatego warto udać się do Cieszyna choćby po to, by odetchnąć od zgiełku wielkich miast.

Dlaczego warto odwiedzić Cieszyn

Dawniej było to bardzo ruchliwe miasto. Leżało przy ważnym szlaku komunikacyjnym i handlowym. Dochodziło tu do spotkań różnych kultur, wyznań i narodowości – z pewnością było więc bardzo ciekawie! Na pewno nie mniej ciekawie jest obecnie.

Legenda mówi, że miasto zostało założone w 810 roku! Założyło je trzech braci, którzy spotkali się przy źródełku i bardzo ciesząc się ze spotkania, nadali miastu nazwę Cieszyn. W tym miejscu znajduje się Studnia Trzech Braci.

W 1802 roku otwarto tu najstarsze w Europie Środkowej nieprzerwanie działające muzeum. Znaleźć tam można duży zbiór okazów przyrodniczych, kartograficznych, naukowych, a także najróżniejsze relikwie, instrumenty i wiele innych ciekawych osobliwości. Będąc w Cieszynie nie sposób nie skosztować również słynnego cieszyńskiego strudla z jabłkami. To danie kuchni austriackiej, które jest jednym z najsłynniejszych cieszyńskich deserów.

Polecamy: Pieniny dla aktywnych: w Masyw Trzech Koron

Zabytki i architektura Cieszyna

Wśród cieszyńskich zabytków znajdziemy wiele zabytków nieruchomych – romańskich i secesyjnych. W Cieszynie znajdziemy też jeden z najstarszych cmentarzy, odkryty przypadkowo w latach 40-tych XX wieku na Górze Zamkowej. Wzgórze Zamkowe to niewątpliwie najstarsze miejsce w Cieszynie – dawny gród państwa polskiego. Natomiast obecnie w Pałacu Myśliwskim na tym wzgórzu znajduje się szkoła muzyczna oraz Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości.

Godna uwagi jest także rotunda romańska z XI wieku. Pełniła funkcję kaplicy zamkowej kasztelana i książąt cieszyńskich. Bez wątpienia Wieża Piastowska to kolejny zabytek, który trzeba zobaczyć w Cieszynie. Swego czasu stanowiła fragment systemu obronnego zamku książęcego wzniesionego w stylu gotyckim. Wieża Ostatecznej Obrony to przykład średniowiecznej architektury, która potrafiła przetrwać najgorsze czasy. Mury grube na 4 metry zapewniały ochronę na pewien czas, nawet w przypadku zdobycia zamku przez wroga!

***

Oprócz licznych zabudowań warownych, Cieszyn posiada też sporą liczbę zabytkowych kościołów, ratusz, cmentarze żydowskie, zabytkowe budynki użytkowe. Miłośnicy średniowiecznej architektury na pewno nie będą się tutaj nudzili. Jako bardzo stare miasto, Cieszyn łączy w sobie wpływy różnych kultur. Spotkamy się tu z budynkami będącymi przedstawicielami najróżniejszych epok. To właśnie czyni miasto tak wyjątkowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *