budynki wymagają odświeżenia elewacji

Jak często budynki wymagają odświeżenia elewacji?

Brudny budynek z zewnątrz wygląda mało estetycznie i nie zachęca do mieszkania w nim czy pracy. Zarówno budynki mieszkalne jak też użyteczności publicznej, biurowce, siedziby firm wymagają odświeżenia elewacji. Dotyczy to w szczególności miejsc o dużym stopniu zanieczyszczenia, jak centra miast, czy tereny przemysłowe, pobliskie autostradom itd. W takich miejscach by ograniczyć częste mycie i malowanie elewacji zaleca się wybór odpowiednich kolorów, które minimalizują widok zabrudzeń. Ponadto stosowane są także farby i materiały nie przyciągające cząsteczek kurzu, tłuszczu.

Zabrudzenia elewacji

Podobnie jak wszystko również budynki i ich elewacje ulegają zniszczeniu. Nie zawsze jest to mechaniczna usterka czy dewastacja ale zabrudzenie w wyniku opadów deszczu, wyblaknięcie koloru od słońca, zacieki itp. Czasem rozwiązaniem jest mycie elewacji przez profesjonalistów, jednak znacznie częściej malowanie elewacji jest tańsze, pewniejsze i daje lepszy skutek.

Od czasu do czasu warto coś zmienić

O ile wnętrza domu jest bardzo łatwo zmienić i unowocześnić to gdy chodzi o elewację nie jest już tak prosto. Zwykle potrzeba do tego rusztowania, farby elewacyjnej, pistoletu do malowania i wprawy. Bez wątpienia najwygodniejszym sposobem na odświeżenie fasady jest jej pomalowanie przez firmę wyspecjalizowaną w tym zakresie. Wbrew pozorom nie są to duże koszty o ile chodzi wyłącznie o malowanie elewacji a nie o jej naprawę, poprawki murarskie, tynkarskie itp. Zmiana koloru na ciemniejszy, inny odcień, czy też malowanie jakiegoś fragmentu fasady na kontrastujący kolor może całkowicie odmienić wygląd budynku i całej nieruchomości.

Systematyczne malowanie

Malując stosunkowo często koszty odświeżenia elewacji są niższe. Podczas gdy bardzo zabrudzone fasady wymagają często malowania kilkukrotnego lub uprzedniego przygotowania powierzchni przez mycie elewacji specjalnymi środkami. Malując fasadę co kilka lat lub w miarę potrzeby robimy to częściej a mimo wszystko taniej, szybciej i sprawniej.

Szybka metamorfoza

Metamorfoza fasady możliwa jest nawet w jeden dzień. Prawie wszystkie ekipy zajmujące się myciem i malowaniem elewacji błyskawicznie rozkładają rusztowanie, wykonują swoją pracę i jeszcze szybciej po sobie sprzątają. W zależności od wielkości budynku elewacja malowana jest od dwóch do kilku dni. Podczas gdy czas malowania zależny jest od bryły budynku. Im więcej detali, wzorów, kolorów oraz gzymsów itp. tym dłużej trwają prace. Detale wpływają nie tylko na czas ale i na cenę usługi. Malowanie prostych ścian może kosztować zaledwie kilka złotych za metr kwadratowy jak i kilkadziesiąt złotych. Bez wątpienia malowanie sztukaterii jest usługą najbardziej pracochłonną, czasochłonną i co za tym idzie najdroższą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *