Pompy odporne na ścieranie

Pompowanie wody z dużymi ilościami zawartości materiałów ściernych, wymaga zastosowania odpowiednich technologii konstrukcji pomp. Przede wszystkim chodzi tutaj o ich wykonanie z dobrych jakościowo materiałów odpornych na ścieranie. Bardzo dużą popularnością cieszą się tutaj pompy z wirnikami wykonanymi z Hytrelu, czyli wysoce odpornego na ścieranie elastomeru. Jest to jedna z najpopularniejszych technologii w tym zakresie. W tej technologii znajdziemy zarówno zwykłe pompy zatapialne, jak również duże agregaty pompowe. W podobnych technologiach znajdziemy także pompy do pompowania bentonitu oraz płuczki. Generalnie rzecz więc biorąc, pompy odporne na ścieranie będą bardzo często wykorzystywane w branży budowlanej i nie tylko.

Gdzie stosowane są pompy odporne na ścieranie?

Przede wszystkim, tego typu pompy odporne na ścieranie będą stosowane w branży budowlanej. Głównie przy odwadnianiu wykopów budowlanych, gdzie bardzo często, woda będzie zawierać duże ilości materiałów ściernych takich jak chociażby piasek. Oczywiście poza tym znajdziemy także je w zastosowaniach przemysłowych, gdzie transportowane są ciecze z dużymi zawartościami glinki czy też bentonitu.

Osobnym zagadnieniem będą tutaj pompy do pompowania bentonitu. Jednym z takich rozwiązań, jest tutaj na przykład agregat pompowy wysokiego podnoszenia Global Pump 6GHTAP. Jest to jedna z lepszych jednostek do pompowania płuczki oraz bentonitu na duże odległości. Charakteryzuje się wysoką wydajnością na poziomie do 727 m3/h, oraz wysokością podnoszenia do 67 m. jest to mocny agregat z silnikiem spalinowym o mocy nawet do 74 kW z możliwością regulacji obrotów, w zależności od wymagań ciśnieniowych. Przyłącza ssawne i tłoczne o średnicy 200mm lub 150mm w zależności od konkretnych wymagań. Charakteryzuje się także wolnym przelotem wirnika na poziomie 75mm, co umożliwia przepuszczanie zanieczyszczeń większymi ciałami stałymi w przypadku pompowania ścieków.

Zalety stosowania tego typu pomp odpornych na ścieranie.

Przede wszystkim, stosując pompy odporne na ścieranie w przypadku branży budowlanej, w odwadnianiu wykopów budowlanych zapewniamy sobie dłuższą ich żywotność. Ich odporność na ścieranie w przypadku pompowania wody z duża zawartością materiałów ściernych jest w tym przypadku bardzo ważna. Pozawala nam to na wydajną pracę przy odwadnianiu wykopów budowlanych, gdzie przecież będziemy mieć do czynienia ze sporą ilością materiałów ściernych. Dobrze sprawdzać się tutaj będą pompy zatapialne z agitatorem, który wstępnie przemiesza osad denny i zapewni możliwość sprawnego jego przepompowania. Agregaty pompowe odporne na ścieranie będą zaś stosowane przede wszystkim w branży przemysłowej, do transportu bentonitu czy też płuczki kamiennej, lub wapiennej. Tego typu rozwiązania są bardzo popularne w branży przemysłowej, toteż właśnie tam, przede wszystkim możemy się z takimi rozwiązaniami spotkać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *