pokój na poddaszu

Jak dobrze umeblować pokój na poddaszu?

Pokój na poddaszu to niezwykle klimatyczne miejsce i z pomocą architekta wnętrz można tam urządzić wspaniałą sypialnię. Warto jednak mieć na uwadze skosy ścian i to, jak nieustawne mogą one być. Często jedynym rozwiązaniem, by umeblować poddasze będą meble zamówione na wymiar.

Jakie meble na poddaszu

Pokój na poddaszu można bardzo ciekawie umeblować, projektując i zamawiając meble na wymiar, dopasowane do specyficznych skosów w danym pokoju. W zasadzie jedyną wadą takich mebli jest niemożność przemeblowań z czasem. Każde poddasze ma nieco inną specyfikę ścian. W miejscu, gdzie ściana zaczyna biec pod kątem już od podłogi, można zastosować specjalne szafki ze skośnym tyłem. Wstawienie w to miejsce zwykłych szafek zaburzy proporcje pomieszczenia. Sprawi też, że za szafką znajdzie się nieużyteczna pusta przestrzeń. Nie da się jej wykorzystać ani posprzątać. Ściany ze skosem biegnącym od połowy ściany są nieco wygodniejsze, ale też nie ustawimy pod nimi dużej wygodnej szafy. Chyba że zrobimy meble na wymiar, których tylna ściana będzie miała specyficzny kształt.

Ilość mebli na poddaszu

To, ile mebli ustawimy na poddaszu, zależy głównie od naszych potrzeb. Na poddaszach można bardzo wygodnie umeblować salon. Znajdzie się w nim w zasadzie tylko wygodna sofa i komplet foteli, niski stolik do kawy oraz telewizor. Jeśli potrzebujemy jakichkolwiek mebli na poddaszu – lepszym wyborem będą niskie szafki. Wykorzystanie wysokich szaf może być dobrym rozwiązaniem pod prostą ścianą. Ściany pod skosem najlepiej wykorzystać na okna, pod którymi mogą stać łóżka, biurka czy sofy. Dzięki temu optymalnie wykorzystamy przestrzeń.

Polecamy również: Czy balustrady szklane sprawdzą się przy dzieciach?

Pokój na poddaszu trudny umeblowania

Poddasza nie są łatwe do umeblowania, dlatego warto przemyśleć czy architekt wnętrz który swoim doświadczeniem i pomysłowością pomoże nam stworzyć przytulny salon lub sypialnię nie byłby dobrym pomysłem. Większość domów z drugiej ręki posiadających poddasza jest sprzedawanych w okazyjnie niskich cenach. Można wykorzystać to jako walor. Kupno mieszkania z poddaszem może być bardzo dobrym rozwiązaniem i oszczędnością. Do pomieszczeń na poddaszu należy zakupić meble na wymiar zaprojektowane przez specjalistę. Uwzględni on specyfikę ścian, skosy oraz nietypowe usytuowanie mebli w pomieszczeniu. Zaproponuje on również najbardziej optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni na wygodne meble. Meble na wymiar są tu koniecznością – by jak najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Również po to, aby stworzyć naprawdę wygodny do poruszania się pokój.

Jeden komentarz do “Jak dobrze umeblować pokój na poddaszu?”

  1. Umeblowanie pokoju na poddaszu to rzeczywiście wyzwanie, z którym musiałam się niedawno zmierzyć. Twoje spostrzeżenia są bardzo trafne, zwłaszcza odnośnie skosów ścian oraz niemożności przemeblowania z czasem. Chciałabym dodać jednak, że istnieje jeszcze jedno istotne kryterium, o którym nie wspomniałeś, a które jest bardzo ważne przy urządzaniu pokoju na poddaszu – to oświetlenie. Z mojego doświadczenia wynika, że poddasza, ze względu na skosy i specyficzną strukturę, mają często ograniczone naturalne oświetlenie. W związku z tym, równie ważne jak dobra aranżacja mebli jest przemyślane zaprojektowanie oświetlenia, zarówno naturalnego jak i sztucznego. Jest to szczególnie ważne, jeżeli poddasze ma służyć jako miejsce do pracy czy nauki. Przykładowo, umieszczenie biurka tuż pod oknem dachowym może znacznie zwiększyć komfort pracy. Również używanie oświetlenia punktowego, na przykład w postaci lamp sufitowych, może znacznie poprawić funkcjonalność pomieszczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *