Dom w zabudowie bliźniaczej – jego wady i zalety

Każdy z nas z całą pewnością będzie chciał mieć swój własny dom. Wielu z nas, nawet rodząc się i wychowując w własnym domu, ostatecznie wyprowadza się do centrum miasta, w pogoni za karierą, aby po kilkunastu latach jednak zatęsknić. Tutaj pojawiają się kolejne problemy, przede wszystkim związane z możliwością znalezienia odpowiedniej działki. Być może niektórzy szczęśliwcy, będą w stanie odziedziczyć po rodzicach działki w rozsądnych rozmiarach. Jednakże wiele lat ciągłego dzielenia działek, doprowadziło do tego, iż mamy obecnie coraz mniejsze ich fragmenty do uzyskania. Na wielu takich działkach po prostu nie sposób czegokolwiek zbudować. Rozwiązaniem będą jedynie budynki w zabudowie bliźniaczej, aczkolwiek to także nie zawsze jest rozwiązaniem najlepszym. Warto więc przejrzeć dostępne projekty bliźniaków.

Budowa domu w zabudowie bliźniaczej jako remedium na małą powierzchnię działki.

W zasadzie to w bardzo wielu przypadkach, kiedy widzimy budynki w zabudowie bliźniaczej, podstawą takiej decyzji inwestora były braki metrażu poszczególnych działek. Według prawa nie można budować obecnie budynków mieszkalnych bezpośrednio w granicy działki, a jedynym rozwiązaniem będzie właśnie budowa domu w zabudowie bliźniaczej. Niesie to za sobą jeszcze jedną korzyść, dla każdego z posiadaczy takich domów obok siebie.

Otóż jedna ze ścian budynku będzie ciepła. Jeśli do tego dołożymy jeszcze kwestię dobrych relacji z takimi sąsiadami, to mieszkanie w domu bliźniaczym będzie także podnosić poziom naszego bezpieczeństwa. Podczas naszej nieobecności, zawsze możemy liczyć na sąsiada. W przypadku większych zażyłości, można się pokusić nawet o wspólny balkon czy taras. Oczywiście jest to zależne już tylko i wyłącznie od indywidualnej sytuacji i naszych relacji z takim sąsiadem. Niemniej jednak, jasnym jest, iż domu w zabudowie bliźniaczej nie będziemy raczej budować z kimś, co do kogo nie mamy pewności.

Projekty bliźniaków.

Zanim jednak ostatecznie podejmiemy tego typu decyzję, warto przejrzeć gotowe projekty bliźniaków z katalogu, dostępne na rynku. Może się zdarzyć tak, iż właśnie w katalogu znajdziemy zadowalający nas projekt, zarówno od strony estetycznej, jak i funkcjonalnej. Ograniczy koszty przygotowania projektu. Trzeba się przecież liczyć z tym, iż zamówienie projektu u architekta będzie zawsze pociągać za sobą wyższe koszty. Jednocześnie jednak  pozwoli nam na większą swobodę w kreowania swojego przyszłego domu.

Jedną z kwestii nadrzędnych, będzie tutaj właśnie dobrze zaplanowana funkcjonalność. W wielu przypadkach bowiem projekty bliźniaków, niestety nie są aż tak funkcjonalne, jakby mogły. Można jednak znaleźć gotowe projekty, dobrze przygotowanych budynków, które posiadają wszystko precyzyjnie zaplanowane. Tak, aby w każdym budynku, każda rodzina mogła czuć się odpowiednio dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *