Żywiec

Żywiec miasto pełne atrakcji

Żywiec to bez wątpienia miasto pełne atrakcji, zwłaszcza dedykowanych turystom. Położenie Żywca pośród gór w paśmie Beskidu Żywieckiego daje okoliczność zaprezentowania miasta szerokiej publiczności. Odwiedzającym miasto przejazdem, podczas pobytu w górach, tak latem jak i zimą. To miasto tętniące życiem, żywe tak gospodarczo jak i kulturalnie.

W Żywcu atrakcje znajdą dla siebie i seniorzy i maluchy, a przede wszystkim młodzież. To świetny przerywnik na trasie wędrówek górskich ale również węzeł komunikacyjny. Co prawda w dzisiejszych czasach jedynie nieliczni podróżują koleją i komunikacją publiczną, nie zaś samochodem. To jednak również pod kątem siatki dróg Żywiec odgrywa ważną rolę komunikacyjną. Dzięki inwestycjom drogowym, zwłaszcza obwodnicy, można bezproblemowo, szybko i sprawnie minąć miasto jadąc tranzytem.

Polecamy: Co warto wiedzieć o Cieszynie

Przystanek w Żywcu

Jeśli zdecydujemy się na przystanek, przerwę w podróży właśnie w Żywcu warto jest co nieco pozwiedzać, zobaczyć. Dla przeciętnego Polaka Żywiec kojarzy się jednoznacznie z marką piwa i browarem. Faktycznie w Żywcu znajduje się jeden z najsłynniejszych browarów w Polsce. To jednak nie jest to jedyna atrakcja turystyczna której warto poświecić uwagę. Bezsprzecznie cenioną atrakcją jest Stary Zamek. Warto wspomnieć, iż miasto Żywiec jest stosunkowo starą osadą, bowiem jego historia sięga średniowiecza. Rozwój miasta wiązany jest z XV wiekiem, gdy Żywiec został mianowany stolicą jednego z latyfundiów Komorowskich. Od tamtego czasu miasto do dnia dzisiejszego mniej lub bardziej ma charakter metropolii dla całej okolicy. W związku ze znaczeniem miasta na przestrzeni wieków miasto ma wiele do zaoferowania, w tym zamek.

Stary Zamek w Żywcu

Stary zamek jest najcenniejszym zabytkiem miasta, chętnie odwiedzanym przez turystów. Wiele osób zachęconych opisem w przewodnikach turystycznych przyjeżdża do Żywca właśnie by zobaczyć stary zamek. Aktualnie w architekturze zamku dominuje neoklasycyzm. Niemniej należy mieć świadomość, iż współczesna budowla powstała na bazie zamku obecnego w tym miejscu już w XV wieku. Wielokrotnie przebudowywany i zmieniający swych właścicieli kryje w sobie wiele interesujących historii. Jedną z ciekawostek jest fakt iż fundamenty zamku są jeszcze starsze niżeli zamek Komorowskich. Datuje się je na okres wyprawy karnej króla Kazimierza Jagiellończyka przeciw magnatom Komorowskim.

Więcej informacji o tym pięknym mieście znajdziesz tutaj: https://www.zywiec24.eu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *