backup

Backup danych robić czy nie robić?

O tworzeniu kopii zapasowych warto wiedzieć nieco więcej niż tylko to że są dostępne. Przede wszystkim backup warto robić, gdyż może uratować nas przed utratą strony internetowej lub innych potrzebnych danych. O błąd w kodzie, likwidacje serwisu czy upadek hostingodawcy nie jest dziś trudno. Mając kopie swoich danych możemy zmienić usługodawcę. Nie mając jest to zdecydowanie trudniejsze.

Po co mi kopia zapasowa strony www?

Systematyczne wykonywanie kopii zapasowej strony internetowej to same zalety. Niektórzy zapominają o tym, że internet lubi płatać figle. Nawet najlepsze zabezpieczenia nie uchronią naszej strony www przed hakerami jak i wirusami. Niestety ale atak hakerski na hosting może skończyć się dla naszego serwisu bardzo źle jeśli nie wykonamy jej backupu.

Można się zastanawiać jak często robić kopie zapasowe oraz czy archiwizować backupy. Oczywiście warto mieć chociaż jedną kopie zapasową. Zawsze to coś więcej niż nic, jednak optymalnie zaleca się tworzyć trzy kopie zapasowe i przechowywać je w różnych lokalizacjach. Za najmniej bezpieczną uważa się własny komputer, laptop, twardy dysk, które to statystycznie ulegają awariom najczęściej.

Równie kiepskim pomysłem jest zaufanie kopii zapasowej serwera na którym strona jest zamieszczona. Każda awaria hostingu powoduje również awarię kopii zapasowej i jej sens się zatraca.

Jak często robić backup serwisu?

Jeśli chodzi zaś o częstotliwość zapisu kopii zapasowej to kwestia niezmiernie indywidualna. Jeżeli wystarczy nam by odzyskać witrynę to można wykonać backup jedynie raz lub przy większych zmianach, modyfikacjach. Jeśli jednak stronę dynamicznie rozbudowujemy i często dodajemy do niej treści należy kopię wykonywać adekwatnie często.

Kopia zapasowa strony www winna być tworzona po każdej jej zmianie. Można ten proces zautomatyzować co jest ogromną zaletą. Nie musimy wówczas pamiętać o dacie backupu. Jeżeli stronę aktualizujemy codziennie lub wielokrotnie w ciągu dnia wówczas postarać się trzeba o cykliczny backup na przykład co drugi dzień lub raz dziennie w zależności od potrzeb.

Ostatnich kopii warto mieć kilka. Ponadto aby spełniały dobrze swoją funkcję należy zadbać o rozlokowanie kopii tak by w razie awarii móc skorzystać z alternatywnego źródła. Dobrym rozwiązaniem są pliki w chmurze. Istnieje wówczas o wiele mniejsze prawdopodobieństwo utraty danych. Niestety serwery na których mamy stronę internetową nie są dobrym miejscem do przechowywania.

Jeśli zainteresował Cię temat i chciałbyś wykonać backup swojej strony internetowej po więcej informacji odsyłamy do artykułu: Jak wykonać kopię zapasową i przywrócić witrynę WordPress

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *