Estetyczny montaż instalacji elektrycznej – kanały instalacji elektrycznych

Montaż instalacji elektrycznej to kwestia dość istotna, której należy poświęcić stosunkowo sporo uwagi. Istotne jest tutaj także to, w jaki sposób zostanie on przeprowadzony. Dotychczas, najczęściej wszystkie przewody były montowane podtynkowo. Ewentualnie były prowadzone w odpowiednio przygotowanych rurach pvc. Jest to jednak rozwiązaniem nie pozbawionym pewnych wad. Przede wszystkim problematyczne jest późniejsze prowadzenie jakichkolwiek napraw czy też modernizacji. Dlatego też, obecnie, popularność zyskują kanały instalacji elektrycznych. Zarówno warsztatowe, natynkowe, jak również podtynkowe, w których listwa maskująca jest montowana równo w płaszczyźnie ściany.

Kanały instalacji elektrycznych

Wspomniane przez nas kanały instalacji elektrycznych stanowią jedno z lepszych i bardziej nowoczesnych rozwiązań w zakresie montażu przewodów instalacji elektrycznych. O ile w przypadku stosowanych już od jakiegoś czasu natynkowych kanałów instalacji elektrycznych nie ma niczego nadzwyczajnego, to podtynkowe stanowią już bardzo nowoczesne i komfortowe rozwiązanie. Natynkowe kanały używane będą przede wszystkim w warsztatach, pomieszczeniach technicznych, czy też budynkach przemysłowych. Podtynkowe kanały instalacji elektrycznych będą już przeznaczone do zastosowania w pomieszczeniach mieszkalnych.
Montaż kanałów instalacji elektrycznych.

Wspomniane podtynkowe kanały instalacji elektrycznych montuje się wewnątrz struktury ściany. Należy najpierw oczywiście wykuć rynnę, do której następnie montowany jest kanał na odpowiednich kołkach rozporowych. Montaż należy przeprowadzić w taki sposób, aby listwa maskująca kanał, po przykryciu, znajdywała się idealnie w płaszczyźnie ściany. Dzięki temu będzie praktycznie niewidoczna. Tym bardziej, iż możemy zawsze dopasować kolor maskownicy w taki sposób, aby nie odróżniał się od kolory ścian. Podczas odświeżania zaś, możemy śmiało listwę maskującą malować razem ze ścianami.

Zalety zastosowania kanałów instalacji elektrycznych

Rozwiązanie to zapewnia nam cały szereg zalet, dla których warto skusić się na tego typu inwestycję. Przede wszystkim, będziemy mieć bardzo wygodny dostęp do wszystkich przewodów. Wystarczy zdjąć listwę maskującą i od razu można prowadzić wszelkie prace naprawcze czy też modernizacyjne. Poza tym, bezpośrednio w kanałach można montować także gniazdka i łączniki elektryczne. Są to oczywiście specjalnie przygotowane gniazdka i łączniki. Montowane są na przygotowane w kanale i obudowie gniazdek zatrzaski. Wystarczy uciąć fragment maskownicy i w jej miejsce wstawić gniazdko. W kanałach możemy także prowadzić inne przewody, jak chociażby światłowód, kabel telefonowi, czy też antenowy. Jest to więc skuteczny sposób na rozprowadzenie w domu wszystkich instalacji przewodowych. Zapewni nam wyższy poziom estetyki, oraz brak konieczności kucia w ścianach przy konieczności prowadzenia napraw bądź modernizacji i przeróbek instalacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *