dom za mniej niż 100 tysięcy

Czy można zbudować dom za mniej niż 100 tysięcy?

Zbudowanie własnego domu to marzenie chyba każdego człowieka, który chce w końcu pójść „na swoje”. Jest to jednak kosztowne przedsięwzięcie. Czasem w ramach kompromisu skłonni bylibyśmy zrezygnować z pewnych walorów własnego domu, aby tylko zbudować go szybciej i taniej. Czy można zbudować dom za mniej niż 100 tysięcy? To ostatnio częsty temat poruszany na forach budowlanych.

Ile kosztuje budowa domu

W koszt budowy domu należy wliczyć przede wszystkim działkę budowlaną, cenę projektu i koszt materiałów oraz wykonania. Dom za mniej niż 100 tysięcy złotych prezentowany przez niektóre firmy budowlane, to w rzeczywistości domy o niewielkiej powierzchni, budowane z kontenerów. I co najważniejsze – w koszt takiego domu nie są wliczone koszty zakupu działki. Domy budowane tradycyjnymi metodami o powierzchni minimum 100 metrów kwadratowych, wraz z działką, ze wszystkimi instalacjami i w stanie deweloperskim, to zwykle koszt przynajmniej 400 tysięcy złotych.

To ogromna suma. Często nieosiągalna dla młodych ludzi, którzy nie posiadają aż takiej zdolności kredytowej. Budowa takiego domu jest dla nich często nieopłacalnym pomysłem. Za połowę tej kwoty można kupić niewielkie mieszkanie w bloku wystarczające dla małej rodziny. Domy młodzi ludzie budują najczęściej na działkach otrzymanych w spadku lub kupionych za niewielkie pieniądze, usytuowanych na wsiach. Wówczas koszty budowy są rzeczywiście mniejsze. Jednak dom na wsi generuje koszty w postaci konieczności dojazdów do większych miejscowości, co stanowi dla wielu ludzi problem.

Dom po najmniejszej linii oporu

Mając silne marzenie o własnym, choćby niewielkim domku, można oczywiście pokusić się o własny dom w wersji oszczędnej. Dobrym rozwiązaniem wydaje się skorzystanie z ofert jednej z firm oferujących budowę domu na bazie kontenerów. Często domy takie nie pozwalają na ciekawe zaaranżowanie przestrzenne wnętrza.Trzeba się ograniczyć do określonej kubatury i możliwości aranżacyjnych. Wiele osób twierdzi też, że nie ma sensu kupować domku na wsi wielkości mieszkania w mieście, ponieważ jest to zbliżony wydatek, a korzyści z tego niewiele większe.

Warto się jednak zastanowić nad nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi w budowach domu, szczególnie gdy ma się widoki na niewielką i tanią działkę budowlaną. Kredyt zaciągnięty na budowę takiego domu uda się szybciej spłacić. A jeśli chodzi o komfort – cóż, nie ma to jak u siebie w domu. Jakikolwiek by ten dom nie był! Kupno mieszkania w bloku, budowa domu z kontenerów, czy wzięcie gigantycznego kredytu na wielki dom – to wszystko pozostaje w gestii samych klientów.

Tekst przy współpracy z firmą: https://visoodesign.pl

3 komentarze do “Czy można zbudować dom za mniej niż 100 tysięcy?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *