lolek

Który to Bolek a który Lolek?

Każdy kto chociaż raz oglądał Bolka i Lolka doskonale wie, że jeden z głównych bohaterów to niski i krępy chłopiec z okrągłą niczym księżyc w pełni buzią oraz jego brat wysoki, szczupły, będący całkowitym przeciwieństwem. Kiedy przyjrzeć się bliżej postaciom tytułowym odmienności znajdziemy również w cechach charakteru, zachowania, jednak nie w tym rzecz kto woli Bolka a kto Lolka, a w tym że chłopcy się widzom często mylą.

Lolek to zdrobnienie od Karola

Bolek to skrót i zmiękczenie od Bolesława, zaś Lolek od Karola. Niewiele dzieci o tym wie, zwłaszcza w przypadku Karola. Współcześnie na Karola rzadko już mówi się zdrobniale Lolek, niegdyś było to znacznie bardziej popularne.

Podobieństwo imion wręcz do rumy utrudnia fakt rozróżnienia który z bohaterów to Lolek, a który to Bolek. Nie trudno się pomylić, nawet jeśli bajkę oglądamy często. Mimo iż twórca bajki miał w zamyśle Lolkiem nazwania wyższego i chudszego chłopca to studio przegłosowało autora i Bolkiem jest wysoki i chudy, zaś Lolek to ten grubszy i niższy.

Trudno powiedzieć który jest starszy, który młodszy, wzrost wskazywałby iż wyższy jest starszy, jednak nie jest to oczywiste. Dla dzieci nie ma to większego znaczenia, podobnie jak imię chłopca. Inspiracją dla postaci byli faktyczni synowie twórcy bajki Władysława Nehrebeckiego. Wiele ich cech zostało wyeksponowanych w bajce i celowo wyolbrzymionych. Poniekąd pomysł na powstanie Bolka i Lolka pochodzi od dzieci, widzów, którzy przysyłali do studia swoje propozycje, oczekiwania. Świat Bolka i Lolka to fikcja literacka mieszającą się z rzeczywistością. Wielu chłopców utożsamiało się przez lata właśnie z Bolkiem i Lolkiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *