Przystępne cenowo wycieczki na Mont Blanc

Wyprawa trekkingowa na Mont Blanc, to z całą pewnością solidne wyzwanie dla każdego z nas. Nawet w przypadku posiadania stosunkowo sporego doświadczenia, koniecznością będzie ostrożność i odpowiednie przygotowanie. Fakt, że doświadczenie będzie tylko podnosić nasz poziom bezpieczeństwa jest bezsprzeczny. Niemniej jednak, nie posiadając doświadczenia także możemy zdecydować się na ciekawe wycieczki na Mont Blanc. Tutaj jednak będziemy musieli zrezygnować ze zdobycia szczytu. Nie oszukujmy się, jest to najwyższy szczyt Alp, o wysokości 4808 m n.p.m. Zobaczmy jednak jak będzie wyglądać wejście na szczyt Mont Blanc. Zakładamy iż mamy do czynienia z doświadczonym czytelnikiem, który już sporo szczytów ma za sobą, jak również temat alpejski nie jest mu obcy.

Przygotowania do wycieczki na Mont Blanc

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z faktu tego, iż jest to wyprawa tylko i wyłącznie dla doświadczonych górskich podróżników. Trzeba tutaj posiadać odpowiednie doświadczenie i wyposażenie. Bez tego po prostu nie ma nawet co myśleć o wejściu na szczyt Mont Blanc. A zdobycie takiej góry, będzie dla każdego alpinisty wisienką na torcie.
Najważniejsze będzie tutaj jednak prawidłowe przygotowanie się do wycieczki na Mont Blanc. Jest to trasa pod każdym względem wymagająca, toteż bez doświadczenia i wyposażenia nie należy nawet brać jej pod uwagę. Do najważniejszych elementów ekwipunku, niezbędnego podczas wejścia na Mont Blanc, należy tutaj zaliczyć:

 • Górskie buty – ciepłe i wodoodporne. Powinny być przed wyjściem wypróbowane
 • Lekka uprząż dolna – do tego zakręcany karabinek (dwie sztuki)
 • Raki dopasowane do obuwia
 • Długi czekan i składane kijki trekkingowe

Do tego oczywiście mamy odpowiednie wyposażenie standardowe, gdyż lista powyżej zajmuje tylko i wyłącznie wyposażenie typowo alpinistyczne.

 • Ciepła odzież trekkingowa
 • Kurtka wodoodporna z kapturem
 • Spodnie wodoodporne
 • Ciepła czapka z daszkiem
 • Zabezpieczenie przeciw promieniowaniu UV – krem z filtrem UV i takie same okulary.
 • Latarka czołowa, składany nóż, lekki termos, pojemnik na wodę
 • Apteczka pierwszej pomocy wraz z własnymi lekami, oraz aluminiowy koc termiczny

Do tego wszystkie koniecznością będzie jeszcze posiadanie odpowiednio pojemnego plecaka. Powinien on mieć co najmniej 40l pojemności i umożliwiać zapięcie z przodu, oraz dopięcie czekana. Dobrze jeśli będzie dodatkowo wykończony membraną zabezpieczającą wnętrze przed przemoknięciem, np. goretex.

Generalnie rzecz więc biorąc, trzeba tutaj posiadać stosunkowo sporo wyposażenia własnego. Część elementów będzie można oczywiście wypożyczyć, aczkolwiek najlepiej jest dysponować swoim sprzętem. Własne wyposażenie alpinistyczne będzie przede wszystkim starannie sprawdzone i wypróbowane już w terenie. To z kolei podnosić będzie poziom bezpieczeństwa na szlaku. Nie ma nic gorszego podczas wycieczki na Mont Blanc, niż niedopasowany i źle dobrany sprzęt alpinistyczny. Wpływa to w znacznym zakresie na nasze poczucie bezpieczeństwa. Warto więc jednak przed tego typu wyprawami posiadać już swoje wyposażenie oraz doświadczenie w posługiwaniu się nim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *