Kierowco wyśpij się

Kierowco wyśpij się będzie bezpieczniej!

Jak wiemy przyczyny kolizji czy wypadków drogowych są różne. Od roztargnienia, poprzez nie dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze a na usterce pojazdu skończywszy. Ostatnie statystyki pokazują że do najniebezpieczniejszych czynników należą jazda pod wpływem alkoholu oraz zmęczenie kierowcy. Problem dotyczy nie tylko zawodowych kierowców ale wszystkich, z tym że ci pierwsi są bardziej narażeni na to zjawisko.

Obecnie istnieją przepisy, które nie pozwalają kierowcy na przekroczenie czasu jazdy i wymuszają na nim min ośmiogodzinną przerwę w jeździe. W ciężarówkach montowane są specjalne urządzenia tachografy, które rejestrują czas jazdy samochodu. Kierowca powinien spać min osiem godzin na dobę.

Badania pokazują że kierowcy, którzy śpią sześć godzin na dobę częściej odczuwają senność za kierownica. Osoby śpiące po 5 godzin na dobę są narażeni na nią aż czterokrotnie więcej. Policja często interweniuje w wypadkach spowodowanych przez kierowcę któremu zamknęło się oko i nie raz były to wypadki z osobami rannymi i ofiarami śmiertelnymi.

Niektóre statystyki pokazują że zmęczenie to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych. Dlatego pamiętajmy wyspany kierowca to bezpieczny kierowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *