Systemy typu UV do utwardzania w przemyśle.

Utwardzanie wszelkiego rodzaju powłok lakierniczych czy też spoin klejowych, jest w przemyśle istotnym zagadnieniem od dawna. Dzięki przyspieszeniu procesu utwardzania powierzchni lakierowanych i spoin, można znacznie podnieść wydajność pracy w wielu warsztatach i zakładach. W celu prawidłowego podniesienie prędkości utwardzania, należy zastosować dobrze dobrane technologie. Obecnie zdecydowanie najbardziej popularne są systemy typu UV do utwardzania klejów i lakierów. Tego rodzaju rozwiązania stosowane są także w wielu innych obszarach. Między innymi w poligrafii, przy uszlachetnianiu druku, jak również przy sterylizacji powietrza oraz wody.

Utwardzanie powierzchni lakierowanych.

W branży meblarskiej przede wszystkim, ale także w motoryzacji, bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na wydajność produkcji jest czas utwardzania lakierów nakładanych na wytwarzane elementy. Sam lakier z reguły schnie dość długo. Potrzeba czasu do jego pełnego utwardzenia i możliwości eksploatacji bądź nakładania kolejnych warstw. Przyspieszenie tego procesu znacznie usprawni procesy produkcyjnej i podniesie ogólną wydajność. W celu osiągnięcia szybszego utwardzania powłok lakierniczych wykorzystywane są nowoczesne systemy typu UV do utwardzania powierzchni lakierowanych.

Na rynku znajdziemy stosunkowo sporą ilość nowoczesnych żarników UV, które mogą być wykorzystywane w tym zakresie. Do najbardziej spopularyzowanych w tym zakresie, należy zaliczyć żarniki średnioprężne, oraz niskoprężne. Sam proces utwardzania/suszenia powłoki lakierniczej polega na jej wystawieniu na działanie żarnika UV. Oczywiście na jakość procesu wpływać będzie wiele czynników takich jak:

  • Odległość żarnika od powierzchni
  • Spadek mocy lampy – po przekroczeniu czasu żywotności danej lampy, należy ją wymienić

Oczywiście należy także uwzględnić właściwy dobór lampy i jej mocy w stosunku do rodzaju utwardzanej powierzchni, zastosowanego lakieru i warunków suszenia/utwardzania. Przy odpowiednim doborze, cały proces można znacznie zredukować w czasie co pozwala na znaczny wzrost wydajności w pracy.

Systemy typu UV do utwardzania powierzchni klejonych.

Tak samo dużą popularnością cieszy się utwardzania spoin klejowych promieniowaniem UV. Jest to rozwiązanie bardzo chętnie stosowane w branży elektronicznej oraz elektrotechnicznej. Równie często wykorzystuje się tego typu łączenia w branżach medycznej, przy produkcji sprzętu optycznego, jak również w motoryzacji.

Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż jest to stosunkowo popularna technologia o bardzo szerokim zastosowaniu. Warto także podkreślić, iż trwają stale prace nad wdrożeniem tego typu rozwiązań w innych dziedzinach produkcji przemysłowej. Z całą pewnością przyniesie to pożytek ludzkości w postaci zwiększonego rozwoju gospodarczego i osiągnięciu wyższej jakości wytwarzanych produktów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *