Skupienie i koncentracja

Skupienie i koncentracja

W XXI wieku problemem dzieci i młodzieży jest skupienie i koncentracja. Przede wszystkim brak skupienia i zbyt krótki czas koncentracji. By wypracować u siebie pewne mechanizmy odpowiadające za koncentrację i kojarzenie faktów niezbędna jest praca nad sobą ale i stosowna wiedza, jaką oferuje pedagogika.

Czasem dopiero w dorosłości skłaniamy się ku pracy nad sobą, czasem problemy z koncentracja niwelujemy już na poziomie szkoły podstawowej. Im wcześniej zaczniemy trening, tym efekty są bardziej obiecujące. Skupienie i umiejętność koncentrowania się na zadaniu są bardzo ważne w wielu zawodach, co za tym idzie warto jest poświecić czas na doskonalenie tychże kompetencji.

Skupienie i koncentracja – Jak możemy ćwiczyć?

Jak możemy ćwiczyć? Tutaj nie ma rozróżnienia na dzieci i dorosłych. Zasady są proste, szereg prac manualnych oraz zadań polegających na śledzeniu ciągu zdarzeń, sekwencji czynności. Układanki, plecionki, kolorowanki mogą wydawać się nam infantylne, jednak to jedyna droga do skupienia. Różnica w zadaniach polega jedynie na czasie wymaganym od kilkulatka a kilkudziesięciolatka.

W przypadku osób dorosłych początkowo można mówić o sesjach kilku minut, jednak z czasem wydłuża się je do godziny, dwóch, zaś u dzieci poprzestaje się na zajęciach zamykanych w czasie godziny lekcyjnej. Nie rzadko są to zajęcia przyjemne, organizowane przez wykwalifikowanego pedagoga. W przypadku dorosłych często mówi się o coachingu, który w dużej mierze ma z pedagogiką wiele wspólnego, ukazując możliwości, wskazując na potencjał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *