Rhododendrony w uprawie ogrodowej

Wśród wielu roślin uprawianych w naszych ogrodach, to Rhododendrony są zdecydowanie jednymi z najpiękniejszych. Są to krzewy ogrodowe, a dzielą się na dwie odmiany. Są to Różaneczniki i Azalie. Różaneczniki są krzewami wyższymi, osiągającymi nawet do kilku metrów wysokości. Azalie z kolei raczej nie osiągają wysokości większej niż jeden metr. Niezależnie jednak od tego czy też zdecydujemy się na Azalie czy też na Różaneczniki, będzie to zawsze dobry wybór. Generalnie rzecz ujmując, są to rośliny z rodziny wrzosowatych, których uprawa stała się popularna w naszym kraju. Głównie ze względu na prostotę uprawy, oraz niesamowity poziom estetyki roślin.

Podstawowe przygotowania do uprawy.

Zdecydowanie najważniejszą kwestią związaną w przygotowaniem do uprawy Rhododendronów, jest prawidłowy wybór odmian. Chodzi tutaj o to, iż niektóre z nich nie będą nadawały się do uprawy ogrodowej, przez wzgląd na niską odporność na mrozy. Te odmiany powinniśmy sadzić w doniczkach, dzięki czemu możliwe będzie ich schowanie przed mrozem do pomieszczeń gospodarczych. Pozostałe odmiany z reguły będą wytrzymywać na mrozie dochodzącym do minus dwudziestu stopni Celsjusza. W ich przypadku, nie musimy się niczego obawiać. Możemy śmiało uprawiać je w ogrodach, gdyż bezproblemowo przetrwają największe mrozy. Oczywiście trzeba będzie odpowiednio zadbać o przygotowanie do uprawy, aby rośliny mogły się dobrze rozwijać.

Wybieramy stanowisko jakie lubią Rhododendrony.

W pierwszej kolejności powinniśmy znaleźć odpowiednie stanowisko. Takie, w którym nasze Rhododendrony będą się czuły wystarczająco dobrze. Tutaj zaś, musimy wiedzieć, iż lubią one stanowiska raczej ocienione, osłonięte od wiatru. Takie warunki pozwalają im jeszcze lepiej przetrwać mrozy. Najlepszym wyjściem jest wybór stanowiska w sąsiedztwie większych drzewek i krzewów ogrodowych. Idealnym sąsiadem jest tutaj na przykład miłorząb japoński. Chodzi nam o to, iż jest to roślina o głębokim systemie korzeniowym. Dzięki temu nie koliduje z płytkim systemem korzeniowym Rhododendronów. W przeciwnym bowiem przypadku mogłoby dojść do konfliktu, z którego zwycięsko wychodzić z reguły będzie roślina większa.

Przygotowanie gleby jaką lubią Rhododendrony.

Bardzo ważną kwestią w uprawie Rhododendronów będzie prawidłowe przygotowanie gleby do ich uprawy. Oczywiście istnieje możliwość zakupienia gotowych mieszanek w sklepie. Jednakże zawsze warto wiedzieć jak przygotować glebę samodzielnie. Szczególnie w przypadku, kiedy mamy do czynienia z koniecznością nasadzenia większej ich ilości. Musimy więc zaznaczyć, iż rośliny te lubią glebę dość kwaśną. Najlepszą mieszanką jest tutaj zmieszana kora sosnowa z kwaśnym torfem i glebą ogrodniczą. Zdecydowanie najbardziej polecane jest mieszanie składników w równych proporcjach, aczkolwiek niektórzy decydują się na inne rozwiązania. Ostatecznie warto zawsze sprawdzić jaki mamy odczyn pH przygotowanej mieszanki. Idealny będzie utrzymany na poziomie 4,5-6. Tak przygotowana gleba zapewni nam idealne warunki do uprawy Rhododendronów w przydomowych ogrodach.

Jeden komentarz do “Rhododendrony w uprawie ogrodowej”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *